So momentum is just velocity times mass, this means Momentum = Velocity x Mass.
We can rearrange this to be Velocity = Momentum/Mass.
Since we know momentum and mass we can now solve.
Velocity = 264/(45+2.5)
= 5.56 m/s
Answer:
74.52s
Explanation:
The solution is shown in the picture below
Answer: c. 4.56 × 105 J
Explanation:
Given that
mass of lead brick, m= 7.25kg
Temperature T1 = 18.0 °C
Temperature T2 = 328 °C
specific heat capacity of lead, c = 128 J/(kg∙C°)
latent heat of fusion Lfusion =23,200 J/kg
Amount of energy Q =?
Using the formulae
Amount of energy ,Q =mc ( T2-T1)+ mLfusion
7.25kg x 128 J/(kg∙C°) x (328-18°C) + 7.25kg x 23200 J/kg
=455880J
=4.56 x 10^5 J
Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
The net force is negative, and there is a change in motion.