Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
<span>NaCl
First calculate the molar mass of NaCl and AgNO3 by looking up the atomic weights of each element used in either compound
Sodium = 22.989769
Chlorine = 35.453
Silver = 107.8682
Nitrogen = 14.0067
Oxygen = 15.999
Now multiply the atomic weight of each element by the number of times that element is in each compound and sum the results
For NaCl
22.989769 + 35.453 = 58.44277
For AgNO3
107.8682 + 14.0067 + 3 * 15.999 = 169.8719
Now calculate how many moles of each substance by dividing the total mass by the molar mass
For NaCl
4.00 g / 58.44277 g/mol = 0.068443 mol
For AgNO3
10.00 g / 169.8719 g/mol = 0.058868
Looking at the balanced equation for the reaction, there is a 1 to 1 ratio in molecules for the reaction. Since there is a smaller number of moles of AgNO3 than there is of NaCl, that means that there will be some NaCl unreacted, so the excess reactant is NaCl</span>
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
4. Blue, Red, Green, Purple
(Lowest densities on the top, highest densities on the bottom)