Answer:
Explanation:
Hello,
Data;
R = 8.314J/(mol.K)
Temp (winter) = 0°C = (0 + 273.15)K = 274.15K
Temp.(summer) = 30°C = (30 + 273.15)K = 303.15K
Molar mass of He = 4g/mol = 0.004kg/mol
Molar mass of Xe = 131.29g/mol = 0.131kg/mol
a) rms speed in winter and summer
Vrms = √(3RT/M)
R = gas constant
T = temperature of the gas
M = molar mass of the gas
In winter,
Vrms = √(3×8.314×273.15) / 0.004
Vrms = 1.30×10³m/s
In summer
Vrms = √(3×8.314×303.15) / 0.004
Vrms = 1.37×10³m/s
b) Vrms of Xe at 30°C
Vrms = √(3 × 8.314 × 303.15) / 0.131
Vrms of Xe = 240.24m/s = 2.40×10²m/s
Vrms of He = 1.37×10³m/s
Rate of He / rate of Xe = 1.37×10³ / 2.40×10²
Rate of He / rate of Xe = 5.7
c) K.E per mole
At 30°C
K.E of He = (3/2) × 8.314 × 303.15
K.E of He = 3.78×10³J/mol
K.E of Xe = (3/2) × 8.314 × 303.15
K.E of Xe = 3.78×10³J/mol
d) K.E per molecule = ½mv²
K.E of He molecule = ½ × 0.004 × 1.37×10³
K.E = 2.74J