Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)
The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.
Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.