Answer:
Ag(s)
Explanation:
Metal atoms are held together by the metallic bond. The metallic bond consists of cations held together by a sea of mobile electrons.
Thus, the crystal of Ag(s) is composed of silver ions held together by a sea of mobile electrons. Electrostatic forces of attraction holds the crystal together.
Lets take 100 g of this compound,
so it is going to be 2.00 g H, 32.7 g S and 65.3 g O.
2.00 g H *1 mol H/1.01 g H ≈ 1.98 mol H
32.7 g S *1 mol S/ 32.1 g S ≈ 1.02 mol S
65.3 g O * 1 mol O/16.0 g O ≈ 4.08 mol O
1.98 mol H : 1.02 mol S : 4.08 mol O = 2 mol H : 1 mol S : 4 mol O
Empirical formula
H2SO4
The two strands must be separated like the two sides of a zipper, by breaking the weak hydrogen bonds that link the paired bases.
<u>Explanation:</u>
- A double helix structure formed by two polypeptide chains is separated like the two sides of a zipper. A zipper is formed by breaking the weak hydrogen bonds that link the paired bases. During replication, an enzyme "Helicase" travels down the DNA and splits the chain and it forms 2 separate strands.
- The two DNA strand which has the same sequence must be separated like the two sides of a zipper by breaking weak hydrogen bases. During base pair-rule, the strand are unzipped and each strands is copied.
The problem talks about two questions and these are:
1. Metals are very good conductors of electricity and heat. Directing heat is easier. So let Marie heat the beads and also have heat another substance, for instance, water. If the beads heat quicker, then they are metals. Another test to conduct is called flame test. This test should give you a colored flame (blue/white for lead) the metal is lead if the reaction is: 2PbO+C ==> 2Pb +CO2
2. The beads are possibly to be lead since Ferrous(lead) oxide + carbon = carbon dioxide + lead
Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct