The reaction is given as:
Here, two moles of copper nitrate reacts with four moles of potassium iodide to give two moles of copper iodide, one mole of iodine and four moles of potassium nitrate.
First, calculate the number of moles of copper nitrate.
Number of moles is equal to the product of molarity and volume of solution in litre.
Number of moles =
(1 L =1000 mL)
= 
Copper nitrate requires =
mole of potassium iodide
=
of potassium iodide
Volume of solution in litre = 
Thus, volume of potassium iodide is =
= 
1 L =1000 mL
Volume of potassium iodide in mL =
Hence,
0.2089 M potassium iodide consist of sufficient potassium iodide to react with copper nitrate in 3.88 mL of a 0.3842 M solution of copper nitrate .
The correct values I believe would be a=1 b=-2 and c=-3.
<span>440 g
First, determine the volume of each sheet. And it's easier if each dimension is using the same unit of measure. So each sheet is 28 cm by 22 cm by 0.30 cm. Multiply them together
28 cm * 22 cm * 0.30 cm= 184.8 cm^3
Since we have 2 identical sheets, double the total volume
184.8 cm^3 * 2 = 369.6 cm^3
Now multiple the volume by the density
369.6 cm^3 * 1.2 g/cm^3 = 443.52 g
Round the results to 2 significant digits since all of the given figures are only 2 significant digits long.
443.52 g = 440 g</span>
Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm