1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
The final temperature of the copper is 59.0. The specific heat capacity of copper is 0.38 j/g -k
Answer:
The answer is A (number 1)
Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years