Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):

Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/
<span>The minimum energy required for isomerization is 267 000 J/mol
</span>
The isomerization of cis-but-2-ene to trans-but-2-ene requires breaking of the π bond.
The bond energy of a C-C σ bond is 347 kJ/mol.
The bond energy of a C=C double bond (σ + π) is 614 kJ/mol.
So the bond energy of a π bond is (614 – 347) kJ/mol = 267 kJ/mol =
267 000 J/mol.
Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N