Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
When an object changes speed (increases/decreases) it results in acceleration/de acceleration, its velocity also changes.
Explanation:
Acceleration is the rate of change in velocity.An object can accelerate when speed increases, decreases or direction changes. All these instances involves a change in velocity.Velocity is a vector quantity thus it has magnitude and the direction.Acceleration due to change in direction is centripetal acceleration.The expression for finding acceleration is;
a=change in velocity/change in time
a=Δv/Δt in m/s²
Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
FLASH FLOODS CAN CAUSE VEHICLES TO FLOAT AND FILL WITH WATER, TRAPPING AND DROWNING PEOPLE. WHILE ESPECIALLY DANGEROUS AT NIGHT AND IN DEEP WATER, EVEN ____ INCHES OF WATER CAN FLOAT SOME SMALL CARS.
The Answer is SIX Inches.
Explanation:
Flash floods: are short-term events and are associated with short, high-intensity rainfall which occur when creeks that are normally dry fill up and other creeks overflow. Densely populated areas have a high risk of flash floods. Water levels in flash floods can rise one foot in five minutes making Six inches of water able to reach the bottom of most passenger cars. Moving water will exert pressure on a car. The car floats downstream when stream force exceeds the friction force, the car will be carried when bouyancy force (which is the upward force exerted by any fluid upon a body placed in it) is greater than vehicle weight.
Answer:
2046.37 kPa
Explanation:
Given:
Number of moles, n = 125
Temperature, T = 20° C = 20 + 273 = 293 K
Radius of the cylinder, r = 17 cm = 0.17 m
Height of the cylinder, h = 1.64 m
thus,
volume of the cylinder, V = πr²h
= π × 0.17² × 1.64
= 0.148 m³
Now,
From the ideal gas law
we have
PV = nRT
here,
P is the pressure
R is the ideal gas constant = 8.314 J / mol. K
thus,
P × 0.148 = 125 × 8.314 × 293
or
P × 0.148 = 304500.25
or
P = 2046372.64 Pa = 2046.37 kPa