Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.