Answer:
a) Fc = 4.15 N, Fi = 435.65 N, (F1)a = 640 N, and F2 = 239.6 N,
b) Ha = 1863.75 N, nfs = 1 , length = 11.8 mm
Explanation:
Given that:
γ= 9.5 kN/m³ = 9500N/m3
b = 6 inches = 0.1524 m
t = 0.0013 mm
d = 2 inches = 0.0508 m
n = 1750 rpm

L = 9 ft = 2.7432 m
Ks = 1.25
g = 9.81 m/s²
a)







b)


dip = 
Answer:

Explanation:
The acceleration of an object is given by:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
t is the time interval it takes for the velocity to change from u to v
For the rocket in this problem,
u = 20,000 m/s
v = 24,000 m/s
t = 55.0 - 5.0 = 50.0 s
Substituting,

We are given: Final velocity (
)=20 m/s .
Time t= 2.51 s and
distance s = 82.9 m.
We know, equation of motion

Let us plug values of final velocity, and time in above equation.


Subtracting 2.51a from both sides, we get
-----------equation(1)
Using another equation of motion

Plugging values of vi =20-2.51a, t=2.51 and distnace s=82.9 in this equation.
We get,

Now, we need to solve it for a.
20-20+2.51a=165.8a.
-163.29a=0
a=0.
So, the acceleration would be 0 m/s^2.
Answer:
= 829.69 Watt
≅ 830 Watt
Explanation:
Given that,
Velocity of air flow = 12.5m/s
Rate of flow of air = 9m³/s
Density of air = 1.18kg/m³
power by kinetic energy = 1/2(mv²)
mass = density × volume
m = 1.18 × 9
= 10.62 kg/s
power = 1/2 mV²
= 1/2 (10.62 × 12.5²)
= 829.69 Watt
≅ 830 Watt
Flow rate
u
=
9
m
3
/
s
Velocity of the air
V
=
8
m/s
Density of the air
ρ
=
1.18
kg
/
m
3
Answer:
I = 16 kg*m²
Explanation:
Newton's second law for rotation
τ = I * α Formula (1)
where:
τ : It is the moment applied to the body. (Nxm)
I : it is the moment of inertia of the body with respect to the axis of rotation (kg*m²)
α : It is angular acceleration. (rad/s²)
Kinematics of the wheel
Equation of circular motion uniformly accelerated :
ωf = ω₀+ α*t Formula (2)
Where:
α : Angular acceleration (rad/s²)
ω₀ : Initial angular speed ( rad/s)
ωf : Final angular speed ( rad
t : time interval (rad)
Data
ω₀ = 0
ωf = 1.2 rad/s
t = 2 s
Angular acceleration of the wheel
We replace data in the formula (2):
ωf = ω₀+ α*t
1.2= 0+ α*(2)
α*(2) = 1.2
α = 1.2 / 2
α = 0.6 rad/s²
Magnitude of the net torque (τ )
τ = F *R
Where:
F = tangential force (N)
R = radio (m)
τ = 80 N *0.12 m
τ = 9.6 N *m
Rotational inertia of the wheel
We replace data in the formula (1):
τ = I * α
9.6 = I *(0.6
)
I = 9.6 / (0.6
)
I = 16 kg*m²