Answer:
B. τ = 16 Nm
Explanation:
In order to find the torque exerted by the weight attached to the heel of man's foot, when his leg is stretched out. We use following formula:
τ = Fd
here,
τ = Torque = ?
F = Force exerted by the weight = Weight = mg
F = mg = (4 kg)(10 m/s²) = 40 N
d = distance from knee to weight = 40 cm = 0.4 m
Therefore,
τ = (40 N)(0.4 m)
<u>B. τ = 16 Nm</u>
The exact same amount of force will be exerted but in opposite direction
Answer:
a) 2 x10^7 eV
b) 2 x10^4 keV
c) 20 MeV
d) 0.02 Gev
e) 3.2 x 10^-12J
Explanation:
The potential difference = 20 x 10^6 V
The charge on the proton = 1.6 x10^-19
The work done to move the proton will be basically the proton will acquire if it accelerates.
Kinetic energy gained = ΔVq = 20 x10^6 x 1.6 x 10^-19
=3.2 x 10^-12J or 2 x10^7 eV
2 x10^7 eV = 2 x10^4 keV = 20 MeV = 0.02 Gev
Answer:
filament bulbs give off lots of metal filament that transfers wasted energy to the surrounding.
Answer:
The total number of small cylinder = 7.
Explanation:
Lets take
Radius of the large cylinder = R
length = L
L = 10 R
The total area A = 2 π R² + π R L
The length of the small cylinder = l
The number of small cylinder = n
L = n l
The total area of small cylinders
A'=n (2 π R² + π R l)
As we know that emissive power given as
P = A ε σ T⁴
For large cylinder
P = A ε σ T⁴ -----------1
For small cylinders
P'=A' ε σ T⁴ ------2
From 1 and 2
Given that
P'= 2 P
A' ε σ T⁴ =2 A ε σ T⁴
A'=2 A (All others are constant)
n (2 π R² + π R l) =(2 2 π R² + π R L)
n (2 R² + R l) = (2 R² + R L)

L = 10 R


2 n +10 = 2 x 12
2 n +10 = 24
2 n = 24 -10
2 n = 14
n = 7
The total number of small cylinder = 7.