Answer:
492 0/10
Step-by-step explanation:
We have that the perimeter is 4 times the length of the side, now we know that this side "l" is given by:
l = 4 in * 24 + 23 * 5 ft
l = 96 in + 115 ft
Now, we pass the inches to pes, knowing that 1 foot equals 12 inches, so
96 in * 1 ft / 12 in = 8 ft
therefore replacing it remains:
l = 8 ft + 115 ft
l = 123 ft
now the perimeter:
p = 123 * 4
p = 492
to change to a mixed number:
4920/10 = 492 0/10
You can purchase 6 boxes of medical sponges for $0.50.
Step 1:
Divide 300 by 25.00
300/25= 12
So you get 12 boxes for 1 dollar.
We have 50 cents.
Step 2:
Multiply 12 by 0.50
12*.5 = 6
So you can buy 6 boxes for $0.50.
Hope this helps you! (:
-Hamilton1757
A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour.
Let's solve how much does it cost to have a bulb on
for an hour.
=> 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per
=> 0.1 kilowatt per hour * 0.20 = 0.02 dollars in an hour.
Answer:
D. The family will likely have enough money. They will have saved $19,200 and have accumulated interest.
Step-by-step explanation:
Got 100% on edge.