From Boyle's law the volume of a fixed mass of a gas is inversely proportional to temperature at constant absolute temperature.
Thus, Vα1/P
= V = k/P where k is a constant
P1V1=P2V2
Therefore; V2 = P1V1/P2
= ( 6.0 ×10^-5 × 775) /622
= 7.476 × 10^-5 L
Hence, the new volume of the air mass is 7.476 × 10^-5 L
3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
Answer:
It is the energy the ions absorb when they form a crystalline compound.
Explanation:
Lattice energy is the energy released upon the formation of a crystal lattice structure.
1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
Moss leaves and fish are different in that, the moss leave is a producer, that is, it produces its own food through photosynthesis while the fish is a consumer, it feeds on foods that are not produced by it.
Both moss and fish are the same in the sense that both have cell as their basic unit of life, that is, they both possess cells.