V=650 ml = 0.65 l
c=0.4 mol/l
n=vc
n=0.65 l * 0.4 mol/l = 0.26 mol
Calculate the mole of glucose and water
The moles of water =158g/18g/mol=8.778 moles
moles of glucose =52.8g/180g/mol=0.293 moles
determine the mole fraction of the solvent
that is x solvent = 8.778/ (8.778+0.293)=0.9677
use the Raults law to determine the vapor pressure
100 degree of water has a vapor pressure of 760 mmhg
p solution=(x solvent) (p^o solvent)
p solution=0.9677 x760 =735.45 mmHg
Answer and Explanation:
<em>A funnel is in the top of the buret and a beaker is positioned underneath the buret:</em> This is correct and is necessary to fill the buret, but the funnel and the beaker has to be removed before the titration starts. The calculation for moles of analyte does not affect.
<em>A solution is being poured from a bottle into the buret via the funnel:</em> Using a funnel helps to fill the burette but it must be removed to filling the buret at 0.0 mL. In this case, the calculation for moles of analyte do not affect.
<em>Adding titrant past the color change of the analyte solution</em>: In this case, an excess of titrant is added, thus the calculation for moles of anality will be higher than it should be.
<em>Recording the molarity of titrant as 0.1 M rather than its actual value of 0.01 M</em>: In this case, the titrant is considered more concentrated than it is hence, the calculation for moles of anality will be higher than it should be.
<em>Spilling some analyte out of the flask during the titration</em>: The excess of titrant spilled out of the flask higher up the volume of titrant measured. Therefore, the calculation for moles of anality will be higher than it should be.
<em>Starting the titration with air bubbles in the buret</em>: The air inside the burette occupies measured volume, thus the volume of titrant measured will be higher than the real volume spilled in the flask. Hence the calculation for moles of anality will be higher than it should be.
<em>Filling the buret above the 0.0 mL volume mark</em>: Some volume of titrant will be spilled inside the flask but will no be measured since the buret measures the titrant below the 0.0mL mark, thus the calculation for moles of anality will be lower than it should be.
Answer:
It is a crystalline solid.
It is a white crystalline solid that is practically insoluble in water, soluble in diethyl ether and slightly soluble in ethanol
Explanation:
The difference between crystalline and amorphous is how this chemical compound transmits light.
When a chemical material or compound is said to be crystalline, it is the opposite of what we imagine, since its color is opaque and does not allow light to pass through it, that is why this compound, being crystalline, is opaque white. and if you want to see through it you will not see the other way since it is not "transparent".
On the other hand, amorphous chemical materials or compounds are seen through them from one side to the other, they are considered "transparent" and do not refract any color from the color range of light. That is why they are not opaque either, nor do they have a particular color like white. A clear example of an amorphous structure is glass or crystal.