Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
A, nonpoint souce pollution is "a main problem with water quality."
When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
Answer:
The tools/instruments, the type of seed, the soil or planting products, the amount of germination time/days, and where the seedling is placed.
Explanation:
If anything but the temperature is changed, it can result in false results. For instance, if Tamera uses red corn for one but yellow corn for the other, it can change the germination rate. So can the type of soil, water or the amount of time each plant has to grow. If she changes thermometers or any other tool she uses, it may give her a different result than the ones she used before. And finally, if she moves the warm plant from the windowsill to her bedroom, it can mess with the results she gets from the heated sample.
1) 0.89% m/v = 0.89 grams of NaCl / 100 ml of solution
=> 8.9 grams of NaCl in 1000 ml of solution = 8.9 grams of NaCl in 1 liter of solution
2) Molarity = M = number of moles of solute / liters of solution
=> calculate the number of moles of 8.9 grams of NaCl
3) molar mass of NaCl = 23.0 g /mol + 35.5 g/mol = 58.5 g / mol
4) number of moles of NaCl = mass / molar mass = 8.9 g / 58.5 g / mol = 0.152 mol
5) M = 0.152 mol NaCl / 1 liter solution = 0.152 M
Answer: 0.152 M