Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ
The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.