Answer:
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Explanation:
Since momentum is always conserved in all collision
so in Y direction we can say


Now similarly in X direction we will have


now final kinetic energy of both puck after collision is given as


initial kinetic energy of both pucks is given as


since KE is decreased here so it must be inelastic collision
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
Answer:
Explanation:
coefficient of kinetic friction of wooden floor μ = .4
force of friction = μ R , R is reaction force of floor
R = mg = weight of body
R = 25 N
force of friction = .4 x 25 = 10 N
Net force on the crate = 10 - 10 = zero .
Net force on the body will be nil.
Answer:
The equilibrium temperature is
21.97°c
Explanation:
This problem bothers on the heat capacity of materials
Given data
specific heat capacities
copper is Cc =390 J/kg⋅C∘,
aluminun Ca = 900 J/kg⋅C∘,
water Cw = 4186 J/kg⋅C∘.
Mass of substances
Copper Mc = 235g
Aluminum Ma = 135g
Water Mw = 825g
Temperatures
Copper θc = 255°c
Water and aluminum calorimeter θ1= 16°c
Equilibrium temperature θf =?
Applying the principle of conservation of heat energy, heat loss by copper equal heat gained by aluminum calorimeter and water
McCc(θc-θf) =(MaCa+MwCw)(θf-θ1)
Substituting our data into the expression we have
235*390(255-θf)=
(135*900+825*4186)(θf-16)
91650(255-θf)=(3574950)(θf-16)
23.37*10^6-91650*θf=3.57*10^6θf- +57.2*10^6
Collecting like terms and rearranging
23.37*10^6+57.2*10^6=3.57*10^6θf+91650θf
8.2*10^6=3.66*10^6θf
θf=80.5*10^6/3.6*10^6
θf =21.97°c