The magnitude of the change in momentum of the stone is about 18.4 kg.m/s

<h3>Further explanation</h3>
Let's recall Impulse formula as follows:

<em>where:</em>
<em>I = impulse on the object ( kg m/s )</em>
<em>∑F = net force acting on object ( kg m /s² = Newton )</em>
<em>t = elapsed time ( s )</em>
Let us now tackle the problem!

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.500 kg
initial speed of ball = vo = 20.0 m/s
final kinetic energy = Ek = 70% Eko
<u>Asked:</u>
magnitude of the change of momentum of the stone = Δp = ?
<u>Solution:</u>
<em>Firstly, we will calculate the final speed of the ball as follows:</em>



→ <em>negative sign due to ball rebounds</em>


<em>Next, we could find the magnitude of the change of momentum of the stone as follows:</em>

![\Delta p_{stone} = - [ mv - mv_o ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20-%20%5B%20mv%20-%20mv_o%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o - v ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20-%20v%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o + v_o\sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20%2B%20v_o%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = mv_o [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20mv_o%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = 0.500 ( 20.0 ) [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%200.500%20%28%2020.0%20%29%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)


<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!
Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right
Answer:
n (a neutron)
Explanation:
For a chemical element:
- The lower subscript indicates the atomic number (the number of protons)
- The upper subscript indicates the mass number (the sum of protons and neutrons in the nucleus)
In the reaction described in the problem, we see that a gamma photon hits a nucleus of Calcium-40, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 40 (40 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 20 = 20
After the reaction, we have a nucleus of Calcium-39, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 39 (39 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 39 = 19
So, the nucleus has lost 1 neutron, which is the particle missing in the reaction.