Answer:
44 N/m
Explanation:
The extension, e, of the spring = 2.9 m - 1.4 m = 1.5 m
The work needed to stretch a spring by <em>e</em> is given by

where <em>k</em> is spring constant.

Using the appropriate values,

Answer:
β2= β1+10*f
Explanation:
comparing β2 and β1, it is said that β2 is increased by a factor of f.
for each factor of f, there is a 10*f dB increase.
therefore if the β1 is increases by an intensity of factor f
the new intensity would be β1+ 10*f
is the best estimate of the density of the air on the planet.
Given:
The mass of the conical flask with stopper is 457.23 grams and the volume is
.
Mass of conical flask and a stopper after removing the air is 456.43 g
To find:
The density of the air on the planet.
Solution;
Mass of the conical flask and stopper with air on the planet= 457.23 g
Mass of conical flask with a stopper and without air on the planet = 456.43 g
Mass of the air in the conical flask on the planet =m

The volume of the conical flask = 
The volume of the air in the conical flask = 

The density of the air on the planet = d

is the best estimate of the density of the air on the planet.
Learn more about density here:
brainly.com/question/952755?referrer=searchResults
brainly.com/question/14373997?referrer=searchResults
ANSWER

EXPLANATION
Since the body is in equilibrium, total upward forces must equal total downward force.
Also the net horizontal forces acting on the body must be zero.
We need to resolve
into vertical and horizontal components.
The horizontal component is
.
The vertical component is
.
Equating the up force to the downward forces gives,
.
This implies that,
.

Also the horizontal forces must be equal.
.
Dividing equation (1) by equation (2) gives,
.


.
Therefore the given angle that
must make with the horizontal is approximately 35° to the nearest degree.
Answer:
2023857702.507m
Explanation:

recall from newton's law of gravitation
G=gravitational constant
mshew=50g
melephant=5*10^3kg
rearth=radius of the earth 6400km or 6400000m
mearth= masss of the earth
Gm(shrew)m(earth)/r(earth)^2 = Gm(elephant)m(earth)/r^2
strike out the left hand side and right hand side variables
m(shrew)/r(earth)^2 = m(elephant)/r^2
r^2 = m(elephant).r(earth)^2 / m(shrew) .........make r^2 the subject of the equation
r^2=
r^2=40960000000000
r=2023857702.507m