1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
Answer:
Chemical change
Explanation:
From all indicators, Aurelia is seeing a chemical change occurring in the reaction here.
A chemical change is a change in which new substances are produced. For every chemical change:
- they are not easily reversible
- they lead to production of new kinds of substances
- involves mass change
- require considerable amount of energy.
We start off and end with:
Metal + Acid → Black metal + rising gaseous bubbles
Clearly, it is shown that new products are formed and this reaction is impossible to reverse in order to get the reactants back.
This is a typical chemical change.