Answer:
6.78 X 10³ N/C
Explanation:
Electric field near a charged infinite plate
= surface charge density / 2ε₀
Field will be perpendicular to the surface of the plate for both the charge density and direction of field will be same so they will add up.
Field due to charge density of +95.0 nC/m2
E₁ = 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀
Field due to charge density of -25.0 nC/m2
E₂ = 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
Total field
E = E₁ + E₂
= 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀ + 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
= 6.78 X 10³ N/C
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.
Answer:
sediments
Explanation:
Weathering is the breakdown of rocks into smaller particles called:
sediments
Weathering is the physical disintegration and chemical decay of rocks into smaller fragments to produce sediments. The product of rock weathering is basically sediments. Some of the sediments can be transformed to form soils when they combine with organic matter, water and air.
Physical weathering is when rocks are physically broken into smaller pieces, but the minerals in the rock remain the same.
Physical weathering
Physical weathering is the disintegration of rocks into smaller bits without altering the chemical make up of the minerals. The goal of physical weathering is to expose rock surface to action of chemical weathering.
When a rock is broken down in a way that changes the mineral composition, it is called chemical weathering
chemical weathering
Chemical weathering is the decay of rocks by altering the minerals in a rock.
Hope this Helps! c:
Well we can't see the picture that the teacher has, and we have to figure out what's in the picture from some clues in the answer choices. The picture seems to show an atom with 3 protons and 3 neutrons in the nucleus, and 3 electrons whizzing around the nucleus.
If that's what's in the picture, then Mike is correct (first choice), because the atomic number shows the number of protons in all atoms. There are 3 protons and the atomic number of lithium is 3.
Second choice . . . False, because electrons are not involved in the atomic mass.
Third and fourth choices . . . both false; sadly, Joan is woefully unclear on the concepts.
Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s