Answer:
C₂ = 0.334 M
Explanation:
Given data:
Volume of HCl = 0.0780 L
Concentration of HCl = 0.12 M
Volume of LiOH = 0.0280 L
Concentration of LiOH = ?
Solution:
Formula:
C₁V₁ = C₂V₂
C₁ = Concentration of HCl
V₁ = Volume of HCl
C₂ = Concentration of LiOH
V₂ = Volume of LiOH
Now we will put the values in formula.
C₁V₁ = C₂V₂
0.12 M × 0.0780 L = C₂ × 0.0280 L
0.00936 M.L = C₂ × 0.0280 L
C₂ = 0.00936 M.L/0.0280 L
C₂ = 0.334 M
HCl Acid + Sodium Hydroxide ----> Sodium Chloride + water.
<u>Explanation</u>:
- The reaction between an acid and a base is known as a neutralization reaction. The reaction of an acid with a base to give salt, water and heat is called neutralization.
- When hydrochloric acid reacts with sodium hydroxide, sodium chloride and water are produced.
HCl + NaOH → NaCl + H2O + Heat
- The heat evolved in the neutralization reaction raises the temperature of the reaction mixture.
- An electro-electrodialysis process (EED) is utilized to create HCl and NaOH from exchange NaCl. NaOH and HCl arrangements with purity higher than 99.9% are acquired. The experimental estimations of the transitions for HCl and NaOH are contrasted and values determined from the incorporation of the Nernst–Planck electro dispersion conditions.
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer : HazCom
Explanation : Hazard communication which is also known as HazCom, is a set of processes and procedures that every employers and importers must implement in their workplace to effectively communicate hazards associated with chemicals during handling, shipping, and any form of exposure.
The OSHA Hazard Communication Standard is a U.S. regulation which governs the evaluation and communication of hazards associated with chemicals at the workplace. It is typically not attached to any specific chemical container but is stored in the workplace.
Answer:
The true statements are:
The solution is acidic
The pH of the solution is 14.00 - 10.53.
![10^{-10.53}=[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B-10.53%7D%3D%5BOH%5E-%5D)
Explanation:
The pH of the solution is defined as negative logarithm of hydrogen ion concentration present in the solution .
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
- The pH value more 7 means that hydrogen ion concentration is less ,alkaline will be the solution.
- The pH value less 7 means that hydrogen ion concentration is more ,acidic will be the solution.
- The pH value equal to 7 indicates that the solution is neutral.
The pOH of the solution is defined as negative logarithm of hydroxide ion concentration present in the solution .
![pOH=-\log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D)
The pOH of the solution = 10.53
![10.53=-\log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10.53%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D)
![10^{-10.53}=[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B-10.53%7D%3D%5BOH%5E-%5D)
The pH of the solution = ?


Here, the pH of the solution is less than 7 which means that solution acidic.