This is just a basic proportion. 5/8 = x/12. So the 5 foot tall women would have a 7.5 foot shadow.
Combined work problems
job/time + job/time = job/ total time
(1/80) + (1/100) = 1/T
(10/800) + (8/800) = 1/T
18/800 = 1/T
800/18 = T
44.44 hrs = T
Answer:
measure the volume of cherry syrup solution with Tartar Emetic = 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of Sodium citrate = 5 g
Mass of Tartar Emetic = 0.015 g = 15 mg
Volume of Cherry syrup ad 120 mL = 120 mL
sensitivity = 4 mg
Error = 5%
Now,
The smallest weight that can be measured =
or
The smallest weight that can be measured =
= 80 mg
Now,
80 mg is dissolved in 120 mL of Cherry syrup according to prescription
( Thus,
1 mg is dissolved in
of Cherry syrup according to prescription )
so to measure 15 mg of Tartar Emetic, measure the volume of cherry syrup
= 
= 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained