Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen
He person lost 1224.7 grams.
Answer:
Groups of atoms that are added to carbon backbones and give them unique properties are known as <u>Functional Groups</u>.
Explanation:
In organic chemistry they are called as Functional Group because they are the active part of a molecule. These groups give a unique characteristic to molecule both chemically and physically. Also, each functional group represent a different class of compounds.
Examples:
S No. Functional Group Name
1 R--X Alkyl Halides
2 R--OH Alcohols
3 R--NH₂ Amines
4 R--O--R Ethers
5 R--CO--R Ketones
6 R--CO--H Aldehydes
7 R--CO--OH Carboxylic acids
8 R--CO--X Acid Halides
10 R--CO--NR₂ Acid Amides
11 R--CO-OR' Esters
Answer:
The density of O₂ gas is 1.71 
Explanation:
Density is a quantity that allows you to measure the amount of mass in a given volume of a substance. So density is defined as the quotient between the mass of a body and the volume it occupies:

An ideal gas is characterized by three state variables: absolute pressure (P), volume (V), and absolute temperature (T). The relationship between them constitutes the ideal gas law, an equation that relates the three variables if the amount of substance, number of moles n, remains constant and where R is the molar constant of the gases:
P * V = n * R * T
So, you can get:

The relationship between number of moles and mass is:

Replacing:


So:

Knowing that 1 mol of O has 16 g, the molar mass of O₂ gas is 32
.
Then:

In this case you know:
- P=1.27 atm
- molar mass of O₂= 32
.
- R= 0.0821

- T= 16 °C= 289 °K (0°C= 273°K)
Replacing:

Solving:
density= 1.71 
<u><em>The density of O₂ gas is 1.71 </em></u>
<u><em></em></u>