Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m
Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Answer:

Explanation:
We know that speed is given by dividing distance by time or multiplying length and frequency. The speed of the father will be given by Lf where L is the length of the father’s leg ad f is the frequency.
We know that frequency of simple pendulum follows that 
Now, the speed of the father will be
while for the child the speed will be 
The ratio of the father’s speed to the child’s speed will be

Answer:
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
Explanation:
The average speed is defined by the variation of the position between the time spent
v = Δx / Δt
since the position is a vector we must add using vectors, we will assume that the displacement to the right is positive, the total displacement is
Δx = 20 - 15 +20
Δx = 25 m
therefore we calculate
v = 25/75
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck