The velocity of the aircraft relative to the ground is 240 km/h North
Explanation:
We can solve this problem by using vector addition. In fact, the velocity of the aircraft relative to the ground is the (vector) sum between the velocity of the aircraft relative to the air and the velocity of the air relative to the ground.
Mathematically:

where
v' is the velocity of the aircraft relative to the ground
v is the velocity of the aircraft relative to the air
is the velocity of the air relative to the ground.
Taking north as positive direction, we have:
v = +320 km/h
(since the air is moving from North)
Therefore, we find
(north)
Learn more about vector addition:
brainly.com/question/4945130
brainly.com/question/5892298
#LearnwithBrainly
The answer for the following problem is explained below.
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
Explanation:
Given:
radius (r) =2.1 cm = 2.1 ×
m
height (h) =8.8 cm = 8.8 ×
m
total charge (q) =6.1×
C
To solve:
volume charge density (ρ)
We know;
<u> ρ =q ÷ v</u>
volume of cylinder = π ×r × r × h
volume of cylinder =3.14 × 2.1 × 2.1 ×
× 8.8 ×
volume of cylinder (v) = 122.23 ×
<u> ρ =q ÷ v</u>
ρ = 6.1×
÷ 122.23 ×
<u>ρ = 0.04 × </u>
<u> C</u>
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
A girl leans against a wall and the wall pushes on the girl.
A baseball hits a glove and the glove pushes on the ball.
A cat rubs up against a tree and the tree pushes against the cat
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds