<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.