Answer:
Explanation:
The magnetic field in a solenoid is
B = μ₀ N / L I
Where N is the number of turns, L the solenoid length and I the current
N = B L / μ₀ I
Let's calculate
N = 5.8 10⁻³ 0.18 / 4 π 10⁻⁷ 1
N = 8.3 102 laps
N = 831 laps
Let's find the solenoid length
For this we use a rule of proportions
L_solenoid = Turns * wire diameter
L_ solenoid = 831 * 0.41 10--3
L_solenoid = 0.3407 m
We see that two turns are needed in the wire to have a length of 0.18 m
Answer:
7.85 m/s^2
Explanation:
linear or tangential acceleration= dv/dt
⇒
=0.83 m/s^2
radial acceleration is given by = 
⇒
= 7.81 m/s^2
total acceleration

putting values we get

= 7.85 m/s^2
Answer: 7.734 m/s
Explanation:
We have the following data:
The angle at which the water ballon was thrown
The horizontal distance of the water ballon
The acceleration due gravity
We need to find the initial velocity
at which the water ballon was thrown, and we can find it by the following equation:
(1)
Where
is the total time the water ballon is on air
On the other hand, when we talk about parabolic motion (as in this situation) the water ballon reaches its maximum height just in the middle of this parabola, when
and the time
is half the time
it takes the complete parabolic path.
So, if we use the following equation, we will find
:
(2)
Isolating
:
(3)
Remembering
:
(4)
Substituting (4) in (1):
(5)
Isolating
:
(6)
(7)
Finally:

<span> Rising, warm, moist air masses cool and release precipitation as they rise and then at high altitude, cool
and sink back to the surface as dry air masses after moving north or south of the tropics.
</span>
Answer:
m1 = 2 kg
m2 = 3kg
Explanation:
The force can be getting by
F = m * a
F1 = F2
a1 = 3.0 m/s^2
a2 = 2.0 m/s^2
The force F1=F2 because the force is applied so get the a2 acceleration
m1 * a1 = m2 * a2
m2 = m1 + 1kg
m1 *(3.0 m/s^2) = m2* (2.0 m/s^2)
m1 *(3.0 m/s^2) = (m1 + 1kg) * (2.0 m/s^2)
m1*(3.0m/s^2-2.0m/s^2)=2 kg*m/s^2
Solve to find the mass
m1 m/s^2= 2 kg*m/s^2
m1 = 2 kg
m2 = 3kg