for the rectangular red paper :
w₁ = width of the red paper = 4 cm
L₁ = length of red paper = 2 w = 2 x 4 = 8 cm
A₁ = area of the red paper = L₁ w₁ = 8 x 4 = 32 cm²
for the rectangular blue paper :
w₂ = width of the blue paper = 3 cm
L₂ = length of blue paper = 7 cm
A₂ = area of the blue paper = L₂ w₂ = 7 x 3 = 21 cm²
area visible is given as
A = A₁ - A₂ = 32 cm² - 21 cm² = 11 cm²
so 11 square units of red paper will be visible on top
From -∞ to -4 the blue line is above the X axis which means it is >0
The blue line is negative between -4 and -3
This would make the correct answer: F(x) > 0 over the interval (-∞,-4)
Answer:
<h2>19</h2>
Step-by-step explanation:
Given the surdic expression
, to rationalize the expression, we will have to multiply the numerator and denominator of the expression by the conjugate of the denominator as shown;

Comparing the result
with the expression
, it can be seen that A = 6, B = 5, C = -4, D = 11 and E = 1
A+B+C+D+E = 6+5+(-4)+11+1
A+B+C+D+E = 11-4+12
A+B+C+D+E = 19
Hence the value of A+B+C+D+E is 19
Answer:
3 people
Step-by-step explanation:
$51/$17 = 3 people
- We know to start with $51 dollars because that is the total price of the meal.
- We also know each meal costs $17.
- Next, ask youself what we are trying to find? We are trying to find how many people are eating.
- Therefore to find that we need to take our starting amount $51 divided by $17 because that is the cost of 1 meal.
- $51/$17 = 3 people (whole cost/individual cost = # of people)
- To check this take 3 x 17 = 51 (Now we know it is correct)
- If you would like a further explanation please let me know.
Answer:
a. E(F)=0.875
b. 99.9976%
c. P(X=2)=0.1683
Step-by-step explanation:
a. We notice that this is a binomial distribution with the probability of success;

#We are given the sample size, n=7. The Expected value is calculated as:

Hence the expectation, E(F)=0.875
b. To calculate the probability of the range of F, we need to calculate all possible outcomes of F in the given sample;

Hence, the range of F is 99.9976%
c. The probability that F=2 is calculated using the binomial distribution function as:

Hence, the probability of F=2 is 0.1683