I have completed the reaction with both possible products. Below are the products formed both in presence and absence of peroxide. And have connected the proton with corresponding peaks with different color lines.
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Answer:
<em>3.27·10²³ atoms of O</em>
Explanation:
To figure out the amount of oxygen atoms in this sample, we must first evaluate the sample.
The chemical formula for sodium sulfate is <em>Na₂SO₄, </em>and its molar mass is approximately 142.05
.
We will use stoichiometry to convert from our mass of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>Na₂SO₄</em>, and then from moles of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>O </em>using the mole ratio; then finally, we will convert from moles of <em>O </em>to atoms of <em>O </em>using Avogadro's constant.
19.3g <em>Na₂SO₄</em> ·
·
·
After doing the math for this dimensional analysis, you should get a quantity of approximately <em>3.27·10²³ atoms of O</em>.
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)


