Answer:
70 kg is the mass of the object
Explanation:
This question can be solved with this simple formula:
Weight force = mass . gravity
686 N = mass . 9.8 m/s²
686 N / 9.8 m/s² = mass → 70 kg
Note → 1N = 1 kg . m / s²
Answer:
Explanation:
Solution is in the picture attached
Answer:
4.
Explanation:
Given,
frequency of standing wave = 603 Hz
length of string,L = 1.33 m
speed of the wave, v = 402 m/s
number of antinodes = ?
Wavelength of the standing wave



Number of anti nodes in the standing wave



n =3.97= 4.
Number of antinodes is equal to 4.
Explanation:
It is given that,
Mass of the car, m = 875 kg
Initial speed of the car, u = 30 m/s
Brakes are applied i.e. v = 0
The car skids for 5.60 s in the positive x - direction before coming to rest, t = 5.6
(a) Acceleration of the car, 


(b) Force, F = ma

F = -4681.25 N
So, the force of 4681.25 N is acting on the car.
(c) Let x is the distance covered by the car. So,




x = 84.11 meters
So, the distance covered by the car is 84.11 meters. Hence, this is the required solution.