Answer:
A) F = - 8.5 10² N, B) I = 21 N s
Explanation:
A) We can solve this problem using the relationship of momentum and momentum
I = Δp
in this case they indicate that the body rebounds, therefore the exit speed is the same in modulus, but with the opposite direction
v₀ = 8.50 m / s
v_f = -8.50 m / s
F t = m v_f -m v₀
F =
let's calculate
F =
F = - 8.5 10² N
B) let's start by calculating the speed with which the ball reaches the ground, let's use the kinematic relations
v² = v₀² - 2g (y- y₀)
as the ball falls its initial velocity is zero (vo = 0) and the height upon reaching the ground is y = 0
v =
calculate
v =
v = 14 m / s
to calculate the momentum we use
I = Δp
I = m v_f - mv₀
when it hits the ground its speed drops to zero
we substitute
I = 1.50 (0-14)
I = -21 N s
the negative sign is for the momentum that the ground on the ball, the momentum of the ball on the ground is
I = 21 N s
Answer:
The magnitude of the velocity of the aircraft P relative to aircraft Q is zero
Explanation:
The velocity of the two aircraft, P & Q, v = 300 m/s
The angle of the direction between them, Ф = 90°
The magnitude of the velocity of aircraft P relative to aircraft Q is given by the formula
<em> V = v cos Ф
</em>
Substituting the values in the above equation
v = 300 x cos 90°
= 300 x 0
= 0
Since the aircraft are at right angles, the velocity of one aircraft relative to the other is zero.
Answer:

Explanation:
-The only relevant force is the electrostatic force
-The formula for the electrostatic force is:

E is the electric field and q is the magnitude of the charge.
#Since the electric field is the same in both cases, and the charge of the protons and electrons have the same magnitude, you can state that the magnitude of the electric forces acting in both proton and electron are the same.

-Applying Newton's 2nd Law:



#equate the two forces:

#The equations for velocity in uniform acceleration:

#For the proton:

#For the electron:

The mass values of the proton and electron are:

The speed of the ion is therefore calculated as:

Hence, the ion's speed at the negative plate is 
I will say it is B; the Inverse square law.
Ohms has to do with electricity and the other 2 just have to do with regular physics.

The ball is against the vector of gravity. Then, the gravity will be negative.

The ball will stop in the air after approx. 4.72 seconds. And will take the same time to hit the ground.
It will stay approx. 9.44 seconds in the air.