Answer:

Explanation:
There are no molecules in NaCl, because it consists only of ions.
However, we can calculate the number of formula units (FU) of NaCl.
Step 1. Calculate the moles of NaCl

Step 2. Convert moles to formula units

There are
in 3.6 g of NaCl.
How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)
Answer:
Another view could be from this definition: (Electron Sea Model) : The metallic bond consists of a series of metals atoms that have all donated their valence electrons to an electron cloud that permeates the structure. This electron cloud is frequently referred to as an electron sea. It might help to visualize the electron sea model as if it were a box of marbles that are surrounded by water. The marbles represent the metal atoms and the water represents the electron sea.
Explanation:
Explanation:
We assume you are converting between grams ZnSO4 and mole. You can view more details on each measurement unit: molecular weight of ZnSO4 or mol This compound is also known as Zinc Sulfate. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 grams ZnSO4 is equal to 0.0061941519772353 mole.
Livor mortis refers to the bluish-purple discoloration (lividity) under the skin of the lower body parts due to gravitation of blood after death. ... Dark pinpoint spots (Tardieu spots) are seen when capillaries rupture due to increased gravitational pressure (e.g. in the legs of a hanged person)