M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
Answer:
Explanation:
a )
This type of spectrum is called line emission spectrum . Because it consists of lines . It is emission spectrum because it is due to emission of radiation from a source .
b ) The wavelength of a photon is inversely proportional to its energy . Photon due to transition between n = 1 and n = 3 will have higher energy than
that due to transition between n = 2 and n = 5 . So the later photon ( B) will have greater wavelength or photon due to transition between n = 2 and n = 5 will have greater wavelength .
Answer:
upwards
Explanation:
Torque is the vector cross product of the force and radial distance.


The direction of the torque would be perpendicular to the direction of the force and radial distance. The direction of the force is counter-clockwise. The direction of the torque would be upwards.
#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
The reading on the scale is the tension on the string that connects the two objecst. In order to support the blocks it must pull the weights by a force magnitude of W. So, the tension of the rope is W. Therefore, the reading on the scale is W, D.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!