First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
Answer:
Pb(NO3)2
Cd(NO3)2
Na2SO4
Explanation:
In the first part, addition of HCl leads to the formation of PbCl2 which is poorly soluble in water. This is the first precipitate that is filtered off.
When the pH is adjusted to 1 and H2S is bubbled in, CdS is formed. This is the second precipitate that is filtered off.
After this precipitate has been filtered off and the pH is adjusted to 8, addition of H2S and (NH4)2HPO4 does not lead to the formation of any other precipitate.
The yellow flame colour indicates the presence of Na^+ which must come from the presence of Na2SO4.
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)