Answer:
529.15 m/s
Explanation:
h = Maximum height = 70000 m
g = Acceleration due to gravity = 2 m/s²
m = Mass of sulfur
As the potential and kinetic energies are conserved

The speed with which the liquid sulfur left the volcano is 529.15 m/s
Answer:
Reproducibility of research
Explanation:
The principle of science that explains why similar experimental investigations conducted in different parts of the world could result in the same outcome is referred to as reproducibility.
<em>A good research or experiment in science must be reproducible, otherwise, the outcome of such an experiment might become inadmissible within the scientific community. It is a core principle of the scientific method that similar results should be obtained when an experiment or observational study conducted in one place is repeated in another place with the same procedure. Hence, an experiment must be reproducible in science in order for the outcome of such an experiment to be part of the general scientific knowledge. </em>
Answer: -2.5
Explanation:
1/2(-5)= -2.5
-2.5(1)= -2.5
Got it right in Khan Academy. You’re welcome.
Answer:
2666 kg
0.11567 m/s²
Explanation:
m = Mass of boat
a = Acceleration of boat
From Newton's second law
Force

Force on the first boat is 333.25 N

Hence, mass of the second boat is 2666 kg
Combined mass = 2666+215 = 2881 kg

The acceleration on the combined mass is 0.11567 m/s²