Answer: 0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
Explanation:
1) Molarity of 0.250 L HCl solution : 0.0328 M

Moles of HCl in 0.250 L solution = 0.0082 moles
2) Molarity of 0.100 L NaOH solution : 0.0245 M

Moles of NaOH in 0.100 L solution = 0.00245 moles
3) Concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
0.00245 moles of NaOH will neutralize 0.00245 moles of HCl out of 0.0082 moles of HCl.
Now the new volume of the solution = 0.100 L +0.250 L = 0.350 L
Moles of HCl left un-neutralized = 0.0082 moles - 0.00245 moles = 0.00575 moles

Molarity of HCl left un-neutralized :
0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
<span>A 50-gram sample with a half-life of 12 days will have a remaining mass of 25 grams after its 12-day half-life.
Every cycle of a half-life, the sample will lose half of its mass, so if the half-life, itself, is 12 days and the time period passing is 12 days, one half-life has passed and the material will be halved.</span>
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since iron (III) chloride (FeCl3) and barium chloride (BaCl2) are both chloride-containing compounds, we can compute the moles of chloride from each salt, considering the concentration and volume of the given solutions, and using the mole ratio that is 1:3 and 1:2 for the compound to chlorine:

So the total mole of chloride ions:

And the total volume by adding the volume of each solution in L:

Finally, the molarity turns out:

Best regards.
Answer:
Kinetic energy is transferred from the leg to the soccer ball.
Explanation:
The formula of the compound is XY. This means that the relation between the moles is 1: 1. One mole of X per one mole of Y.
From the information about the element X you can determine the number of moles of X (which is the same that the number of moles of Y).
# of moles of X = weigth of X / atomic mass of X = 17.15 g / 22.9 g/mol = 0.74598
Now the atomic mass of Y = weight of Y / # of moles of Y = 14.17 g / 0.74598 mol = 19 amu