Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer:
q2 must also be doubled
r may also be halved
Explanation:
According to Coulumbs law
F= K q1 q2/r^2
If q1 is doubled, we must necessarily double q2 and r may also be halved in order to maintain F at the same value. Once the value of F is thus kept constant and E is also constant, the product FE must remain constant.
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
If we assume also that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's Law:
p₁V₁ = p₂V₂
Now, we know:
p₁ = 100kPa
V₂ = 100cm³ (the volume of the tyre)
V₁ = 120cm³ (becuse the air is contained inside the tyre AND the pump)
We can solve for p₂:
p₂ = (p₁V₁)/V₂
= (100×120)/100
= 120kPa
Therefore your answer is: 120kPa