Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.
Answer:
Scandium(III) fluoride, ScF3, is an ionic compound. It is slightly soluble in water but dissolves in the presence of excess fluoride to form the ScF63− anion.
hope it will help you......