Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Answer:

Explanation:
The intensity of a star noticed at a certain distance is inversely proportional to the square of distance. Then:

The intensity of the Sun in Jupiter relative to Earth is:



Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.
320 Kilometers = 198.8 miles
I
1 gallon of Petrol = 40 Miles
I
198.8/40 = 4.95 Gallons of Petrol
I
Cost of Petrol = 3:20 (per Gallon) x 4.95 Gallons = 15.84
<h2>
Answer:</h2>
<em>Hello, </em>
<h3><u>
QUESTION)</u></h3>
Assuming that the initial velocity of the jumper is zero, on Earth any freely falling object has an acceleration of 9.8 m/s².
<em>✔ We have : a = v/Δt = ⇔ Δt = v/a </em>
- Δt = (√2xgxh)/9,8
- Δt = (14√10)/9,8
- Δt ≈ 4,5 s