Complete question:
Consider the reaction.
At equilibrium at 600 K, the concentrations are as follows.
2HF -----> H₂ + F₂
[HF] = 5.82 x 10-2 M
[H2] = 8.4 x 10-3 M
[F2] = 8.4 x 10-3 M
What is the value of Keq for the reaction expressed in scientific notation?
2.1 x 10-2
2.1 x 102
1.2 x 103
1.2 x 10-3
Answer:
2.1 × 10^-2
Explanation:
Kequilibrum(Keq) = product/reactant
Equation for the reaction :
2HF -----> H₂ + F₂
Therefore,
Keq = [H2][F2] / [HF]^2
Keq = [8.4 x 10-3][8.4 x 10-3] / [5.82 x 10-2]^2
Keq = [70.56 × 10^(-3 + - 3)]/[33.8724 × 10^(-2×2)]
Keq = [70.56 × 10^-6] / [33.8724 × 10^-4]
Keq = 2.0665 × 10^(-6 - (-4))
Keq = 2.0665 × 10^(-6 + 4)
Keq = 2.1 × 10^-2
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Answer : The role of limiting reagent or reactant is important in a chemical reaction because it can help the chemist to predict that complete amount of reactant is consumed, as it is limiting the reaction, only required moles of products can get formed instead of the theoretical yield where the perfect amount is used.
In short, Limiting reactant in a chemical reaction is the substance that is totally consumed when the chemical reaction is found to be complete.
Neon<span> is a rare inert </span>noble gas<span> and is</span><span> colorless and odorless </span><span>with about two-thirds the density of air. It </span><span>is chemically </span>inert <span>and does not form uncharged chemical compounds.</span>