The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
Answer:
The magnitude of the rate of change of the child's momentum is 794.11 N.
Explanation:
Given that,
Mass of child = 27 kg
Speed of child in horizontal = 10 m/s
Length = 3.40 m
There is a rate of change of the perpendicular component of momentum.
Centripetal force acts always towards the center.
We need to calculate the magnitude of the rate of change of the child's momentum
Using formula of momentum


Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the rate of change of the child's momentum is 794.11 N.
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.