Answer:
To calculate the age of a piece of bone
Explanation:
Carbon 14 is an isotope of carbon that is unstable and decays into Nitrogen 14 by emitting an electron. The decay rate of radioactive material is normally expressed in terms of its "half-life" (the time required by half the radioactive nuclei of a sample to undergo radioactive decay). The nice thing about carbon 14 is that its "half-life" is about 5730 years, which gives a nice reference to measure the age of fossils that are some thousand years old.
Carbon 14 dating is used to determine the age of objects that have been living organisms long ago. They measure how much carbon 14 is left in the object after years of decaying without having exchange with the ambient via respiration, ingestion, absorption, etc. and therefore having renewed the normal amount of carbon 14 that is in the ambient.
A rock is not a living organism, so its age cannot be determined by carbon 14 dating.
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.
This can be calculated with the law of conservation of energy. The sky lift is starting with the speed v= 15.5 m/s and all of it's kinetic energy Ek is transformed to potential energy Ep so the energies have to be equal: Ep=Ek.
Since Ek=(1/2)*m*v² where m is mass and v is the speed, Ep=m*g*h, where m is mass, g= 9.81 m/s² and h is height. Now:
Ek=Ep
(1/2)*m*v²=m*g*h, masses cancel out,
(1/2)*v²=g*h, divide by g to get the height,
(1/2*g)*v²=h and now plug in the numbers:
h=12.245 m. Height of the hill rounded to the nearest tenth is h=12.25 m
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv