Homogeneous
Hope this helps!!!
The answer is
<span>The density (D) is quotient of mass (m) and
volume (V):
</span>

The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:

The density of the goblet is 7.90 g/cm³.
Explanation:
a. Adding a catalyst
no effect
.( Catalyst can only change the activation energy but not the free energy).
b. increasing [C] and [D]
Increase the free energy
.
c. Coupling with ATP hydrolysis
decrease the free energy value
.
d.Increasing [A] and [B]
decrease the free energy.
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.