Answer:
-3.7771 × 10² kJ/mol
Explanation:
Let's consider the following equation.
3 Mg(s) + 2 Al³⁺(aq) ⇌ 3 Mg²⁺(aq) + 2 Al(s)
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ∑np . ΔG°f(p) - ∑nr . ΔG°f(r)
where,
n: moles
ΔG°f(): standard Gibbs free energy of formation
p: products
r: reactants
ΔG° = 3 mol × ΔG°f(Mg²⁺(aq)) + 2 mol × ΔG°f(Al(s)) - 3 mol × ΔG°f(Mg(s)) - 2 mol × ΔG°f(Al³⁺(aq))
ΔG° = 3 mol × (-456.35 kJ/mol) + 2 mol × 0 kJ/mol - 3 mol × 0 kJ/mol - 2 mol × (-495.67 kJ/mol)
ΔG° = -377.71 kJ = -3.7771 × 10² kJ
This is the standard Gibbs free energy per mole of reaction.
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
<span>In order to do this, you have change the alkene into an
alkyne. That is the aim of Br2/CH2Cl2 trailed by NaNH2. The Br2 with form a vic
dihalide (3,4-dibromo octane). Adding of NaNH2 will execute two E2 reactions.
-NH2 will eliminate an H from carbons 3 and 4. This double elimination will make
the alkyne. Then handling the alkyne with H2/Lindlar will form the cis alkene. The
final product will be CIS-3-octene.</span>
Answer:
1. The pH of 1.0 M trimethyl ammonium (pH = 1.01) is lower than the pH of 0.1 M phenol (5.00).
2. The difference in pH values is 4.95.
Explanation:
1. The pH of a compound can be found using the following equation:
![pH = -log([H_{3}O^{+}])](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20)
First, we need to find [H₃O⁺] for trimethyl ammonium and for phenol.
<u>Trimethyl ammonium</u>:
We can calculate [H₃O⁺] using the Ka as follows:
(CH₃)₃NH⁺ + H₂O → (CH₃)₃N + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[(CH_{3})_{3}N][H_{3}O^{+}]}{[(CH_{3})_{3}NH^{+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DN%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%5D%7D)

By solving the above equation for x we have:
x = 0.097 = [H₃O⁺]
<u>Phenol</u>:
C₆H₅OH + H₂O → C₆H₅O⁻ + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[C_{6}H_{5}O^{-}][H_{3}O^{+}]}{[C_{6}H_{5}OH]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DO%5E%7B-%7D%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DOH%5D%7D)


Solving the above equation for x we have:
x = 9.96x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
![pH = -log([H_{3}O^{+}]) = -log(9.99 \cdot 10^{-6}) = 5.00](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20%3D%20-log%289.99%20%5Ccdot%2010%5E%7B-6%7D%29%20%3D%205.00%20)
Hence, the pH of 1.0 M trimethyl ammonium is lower than the pH of 0.1 M phenol.
2. The difference in pH values for the two acids is:
Therefore, the difference in pH values is 4.95.
I hope it helps you!
These gases very rarely react, with others and also noble gases are odourless and colourless.
Explanation:
- Noble gases will not react with anything so that is the reason why they are known as an inert gas.
- Noble gases are present in group 18 on the periodic table and following the rule of the octet which is they completed their orbital by s2p6 which is the highest energy level.
- Most elements are discovering through their reactivity with the other elements, commonly with oxygen. In the case of a noble gas, it is difficult for a scientist to work with the gases which have very less or no chemical property in terms of their reactivity.