Ok so this is what we know :
2KClO3 -> 2KCl + 3O2 (Always check if equation is balanced - in this case it is)
4.26moles
So we know that we have 4.26 moles of oxygen (O2). Now lets look at the ratio between KClO3 and O2.
We see that the ratio is 2:3 meaning that we need 2KClO3 in order to produce 3O2.
Therefore divide 4.26 by 3 and then multiply by 2.
4.26/3 = 1.42
1.42 * 2 = 2.84
Now we know that the molarity of KClO3 is 2.84 moles.
Multiply by R.M.M to find how many grams of KClO3 we have.
R.M.M of KClO3
K- 39
Cl- 35.5
3O- 3 * 16 -> 48
---------------------------
<span>122.5
</span>2.84 * 122.5 = 347.9 grams therefore the answer is (a)
348 grams needed of KClO3 to produce 4.26 moles of O2.
Hope this helps :).
Answer:
3.24 × 10^5 J/mol
Explanation:
The activation energy of this reaction can be calculated using the equation:
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
Where; Ea = the activation energy (J/mol)
R = the ideal gas constant = 8.3145 J/Kmol
T1 and T2 = absolute temperatures (K)
k1 and k2 = the reaction rate constants at respective temperature
First, we need to convert the temperatures in °C to K
T(K) = T(°C) + 273.15
T1 = 325°C + 273.15
T1 = 598.15K
T2 = 407°C + 273.15
T2 = 680.15K
Since, k1= 8.58 x 10-9 L/mol, k2= 2.16 x 10-5 L/mol, R= 8.3145 J/Kmol, we can now find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(2.16 x 10-5/8.58 x 10-9) = Ea/8.3145 × (1/598.15 - 1/680.15)
ln(2517.4) = Ea/8.3145 × 2.01 × 10^-4
7.831 = Ea(2.417 × 10^-5)
Ea = 3.24 × 10^5 J/mol
Reactant C is the limiting reactant in this scenario.
Explanation:
The reactant in the balanced chemical reaction which gives the smaller amount or moles of product is the limiting reagent.
Balanced chemical reaction is:
A + 2B + 3C → 2D + E
number of moles
A = 0.50 mole
B = 0.60 moles
C = 0.90 moles
Taking A as the reactant
1 mole of A reacted to form 2 moles of D
0.50 moles of A will produce
= 
thus 0.50 moles of A will produce 1 mole of D
Taking B as the reactant
2 moles of B reacted to form 2 moles of D
0.60 moles of B reacted to form x moles of D
= 
x = 2 moles of D is produced.
Taking C as the reactant:
3 moles of C reacted to form 2 moles of D
O.9 moles of C reacted to form x moles of D
= 
= 0.60 moles of D is formed.
Thus C is the limiting reagent in the given reaction as it produces smallest mass of product.
To solve this, we need the solubility constant for Hg2Cl2,
which is:
Ksp = 1.4 x 10^-18
The ionic formula would be:<span>
</span><span>Hg2Cl2(s) ---> Hg2 2+(aq) + 2Cl-(aq)</span>
<span>
</span>Therefore the total amounts of ions produced = x M Hg2 2+ and 2x M
Cl-
The formula for Ksp in this case is:<span>
</span>Ksp = [Hg2 2+] [Cl-]^2
1.4 x 10^-18 = (x) * (2x)^2
1.4 x 10^-18 = 4x^3 <span>
</span>x = 7.0 x 10^-7 M = [Hg2 2+]
<span>2x = 14 x 10^-7 M = [Cl-]</span>