It would be 4 meters per second. With this you'd only have to take 180, ans divide 45 from it to finally get your answer! I hope all is well, and you end up passing. (:
Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
Although the process varies slightly from one material to another, the general process is as follows:
1) Choose an appropriate container for the solid. This may be a petri dish or a beaker in which you want to prepare the solution of the solid or any other lab equipment.
2) Place the container on a mass balance, then turn the balance on. The mass balance will automatically zero-out the mass of the container, so that any mass that you add on the container will be the mass of the solid. Alternatively, you may first measure the mass of the empty container alone.
3) Add the solid using a lab spatula. The solid should be added more slowly when the reading on the scale comes close to the desired value.
4) Remove the container from the mass balance after the desired amount of solid has been added.
The product of a reaction between these two elements is
.
Explanation:
The oxidation state of an ion in a compound is equal to its charge.
The aluminum having a charge of +3 because oxidation state is +3
The oxide is having charge of -2
The product of these reactants will produce a chemical compound.
The compound formed is
i.e Aluminium oxide. The compound while getting formed will share the charge and cation A+ will have the charge of anion and anion will have the charge of cation. This will result in a compound as there should be a neutral charge on the compound formed.
The <em>+</em><em>3 charge of the cation Al+ will go to anion oxide O2- and the charge of anion -2 will go with cation Al+. </em>
<em />