Answer:
1.99×10^-4coulombs
Explanation:
The charge (Q) across the resistor the directly proportional to the voltage (V) where capacitance of the capacitor(C) is the proportionality constant. Mathematically, Q = CV
If V is the voltage across the resistor, V = IR (according to ohm's law) where I is the current in the resistor and R is the resistance.
We need to calculate the voltage on the resistor first when 0.18A current is passed through it.
V = 0.18 × 185
V = 33.3Volts
The charge Q on the resistor will be;
Q = CV
Were C = 6.00 μF, V = 33.3
Q= 6×10^-6 ×33.3
Q = 0.0001998
Q= 1.99×10^-4Coulombs
Acceleration, a = (v - u)/t
where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time.
This formula on a velocity time graph represents the slope of the graph.
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.