From the question you will find that:
one capsule of tamiflu is obtained from 2.6 g of star anise.
1 capsule = 2.6 g tamiflu
? capsules = 155 g tamiflu
by cross multiplication =

= 59 capsules
I can’t access the pictures. Sorry!
Answer:
im pretty sure its A or C im leaning more toward A tho
Explanation:
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g